Klasická elektroliečba má hlavne lokálny krátkodobý protibolestivý účinok, napríklad pri bolestiach chrbtice, kostí, kĺbov, svalov, šliach. Skenar terapia je navyše aj hĺbková cielená a komplexná terapia. Pôsobí v hĺbke bunky, ktorá sa cieleným tréningom dokáže nabudiť k tomu, aby sa poskladala nanovo – mení zautomatizované vzorce správania, resp. fungovania, streotypy a zlozvyky.
Skenar terapia je prirodzená metóda liečenia bez vedľajších účinkov, určená pre všetky vekové kategórie.
možno ju používať preventívne
možno ňou značne skrátiť dobu uzdravovania
možno ju používať v súčinnosti a spolupráci s klasickou medicínou /aj liekmi/, zefektívni účinnosť terapie klasickej medicíny a znižuje vedľajšie následky liekov /napr. aj pri liečbe rakoviny a chemoterapii/
možno ju používať samostatne doma na úrazy aj bežné choroby
Rozdiel medzi klasickou elektroliečbou so známym prístrojom TENS a elektroliečbou vylepšeným prístrojom SKENAR:
Tens:
nastavený stály prúd o príslušnej frekvencii
spomalenie účinku pre vznik adaptácie na impulz
Skenar:
dynamicky meniaci sa prúd v závislosti od impedancie kože
bio-feedback efekt
nevzniká adaptácia (tolerancia) na impulz
Využitie skenar terapie v športe:
– športové úrazy /otvorené tržné rany, natrhnutia svalov, väzov a úponov, vykĺbenia, zlomeniny, otrasy mozgu.. Pri športovom úraze sa hneď použije SKENAR, ktorý vytvorí vhodné podmienky pre rýchlejšiu regeneráciu alebo rýchlejší nástup účinku liekov, ktoré sú nevyhnutné pri niektorých vážnych poraneniach /po SKENARE užívam menej liekov počas menej dní/
– regenerácia /pred počas a po tréningovom zaťažení/ Pri dlhodobej záťaži zapojíme na akútnu bolesť skenar, pretože nechceme, aby si telo vytvorilo zautomatizované patologické svalové reťazenia, ktoré sa tvoria napr. pri užívaní liekov, pri nedostatočnom strečingu alebo nevhodnej regenerácii.
– prevencia a zvyšovanie výkonu /správna prevencia zvyšuje výkon-zdravie/
Ak telo funguje prirodzene vo svojom vlastnom režime a nie podľa presne určených pravidiel tréningu, dochádza k prestavbe naučenej svalovej práce a sval vtedy dokáže byť najvýkonnejší, čiže funguje najefektívnejšie smerom von- vie podať najväčší výkon,ale aj smerom dnu-telo nepotrebuje kompenzáciu a je prirodzene zdravé. Vtedy je telo, teda výkon a zdravie 100 percentné a v rovnováhe.
Prečo používať SKENAR pri športe
1. Priložením SKENARU na kožu, vzniká v tele chemická reakcia – impulz ide z mozgu a ten vysiela signál na zmenu zvnútra smerom von. Napr. pri masáži je impulz iba povrchový a signál sa vysiela iba zvonka do vnútra.
Príklad: Masáž vytvorí závislosť, ale SKENAR zvýši adaptáciu. Telo nečaká na pomoc zvonku, samo začne riešiť problém. SKENAR je tréning organizmu, pričom doňho nevkladá nič cudzie ani neprirodzené.
2. Po bežnej chorobe napr. angíne, zostáva v tele po preliečení klasickými liekmi /“neprirodzené“ pôsobenie zvonka do vnútra/ zostatok choroby – reziduum, ktoré už nepociťujeme. Pri prvej psychickej záťaži sa choroba preto vracia. SKENAR, otvorí každé zabudnuté rezidium, preto je možné, že clovek ochorie. Otvorí toľko rezidui, koľko ich v tele máme. SKENAROM ich liečime postupne, každé nove reziduum sa lieči až po vyliečení predošlého. Pri liečbe vždy rešpekujeme telo, koľko reziduií si vie v danom momente otvoriť.
Príklad: Každému športovcovi trvá regenerácia iný čas. Po záťaži ostáva v tele reziduum a keď ich je v tele veľa, regeneruje pomalšie. Pri malej záťaži môže vzniknúť, neprimerané zranenie- únavová zlomenina alebo natrhnutie svalu atď.
3. Pri akomkoľvek športovom zranení, vzniká v tele trauma a stresová reakcia. Lieky proti bolesti pôsobia tlmivo, telo prestane vnímať bolesť a nespúšťa sa samoliečenie. SKENAR zastaví stresovú reakciu v tele, pretože pôsobí parasympatikovo – ukľudňujúco a vie upraviť náladu orgánu alebo miesta traumy, zabezpečí pokoj a kľud a telo navedie k samoliečeniu
Kurzy skenar terapie pre fyzioterapeutov a športovcov
Pre PROFESIONÁLOV – fyzioterapeutov a masérov:
Sú určené pre fyzioterapeutov a masérov na pomoc pri liečbe akýchkoľvek športových zranení svojich klientov.
2dňový kurz ukončený vedenou praxou a skúškou a následným získaním certifikátu, ktorý oprávňuje používať SKENAR.
Kurz sa dá absolvovať s prístrojom homeskenar alebo profiskenar.
Pre JEDNOTLIVCOV – individuálnych vrcholových aj rekreačných športovcov:
Sú určené pre individuálnych vrcholových aj rekreačných športovcov pre vlastnú samoliečbu.
Jedno dňový základný kurz s možnosťou následných workshopov na individuálne precvičenie.
Obsahom sú základné metodiky využívané v športe a práca s prístrojom homeskenar.
Lektor kurzov skenar terapie je MUDr. Natália Sabová
Natália je zakladateľka skenar terapie na Slovensku a úspešná terapeutka s 20 ročnou praxou v klasickej aj alternatívnej medicíne doma i v zahraničí.
Natália: „Rada chodím v živote po hrane a prijímam výzvy. Aj táto cesta do hĺbky,prináša niekedy veľa strachu, liečením hlavne spoznáme samých seba. Vtedy sa stávame šťastnejší a tiež ľudia okolo nás.“
Prečo alternatíva a nie klasická medicína?
Natália: „Lebo nemáš daný presne stanovený postup podľa štandardov a priemeru ako napr. v tréningu, vo výžive a stále sa tam pristupuje individuálne a reaguješ podľa reakcii organizmu, nemáš hranice a máš slobodu.“
Prečo práve SKENAR?
Natália: „Pre deti a pre seba – mám ho doma a viem si sama pomôcť. Keď som to naozaj videla a zažila, že to ide, tak som to začala posúvať ďalej k ľuďom.“
Prečo SKENAR v športe?
Natália: „Keď je možné dosiahnuť efekt pri ťažkých postihnutiach centrálneho-nervového systému u detí a starých ľudí alebo uľahčiť výkon paraolympionikom, prečo hneď nepomôcť zdravým ľuďom-športovcom? Prečo čakať na chorobu a nepredísť jej?“
„Skenar terapia je mostom spájania klasickej a alternatívnej medicíny a vedie k ich zjednoteniu. Všetci sme si podobní a sme súčasťou celku..
„Skúsenosti so skenar terapiou od rôznych športovcov:
Marián Ligda /paralympijsky reprezentant SR v sledge hokeji, freeskier na sitski a handbiku – ochrnutie dolných končatín/: „Skenar v športe je pre mňa osobne dôležitým pomocníkom najmä pri akútnych stavoch spojených s úrazmi svalov či kĺbov. Taktiež ho využívam pri liečbe zlomenín a pourazových opuchov, kde sa skracuje a skvalitňuje samotná liečba. Ja skenar kombinujem s ďalšími terapiami ako masáže, akupunktúra a v neposlednom rade kvalitná strava. Z odstupom rokov môžem povedať, že mi zlepšil život aj z pohľadu paraplégie, najmä ohľadne zmiernenia bolesti, spaziem a skvalitnenia fungovania vnútorných orgánov, ktoré sú úrazom taktiež postihnuté.“
Michala Somorovská /športovýtréner pre deti a dospelých- koleno po plastike predného krížneho väzu/: „Po operácii väzu mi po veľkej záťaži opakovane opúcha a nalieva sa koleno. Skenar mi bolesť vždy zmierni a opuch sa stiahne po jednom preliečení. Umožňuje mi to naďalej pravidelne športovať a neobmedzovať sa pri záťaži. Cítim ako sa mi menia stereotypy a nohu začínam zaťažovať rovnako bez kompenzácii ako druhú zdravú nohu.“
Monika /účastníčka zážitkového semináru Skenar záhrada – roztrhnutá achilovka/: „Počas bežnej hry na naháňačku s deťmi na zážitkovom seminári som si roztrhla achilovku. Tá sa okamžite začala liečiť na mieste skenarom. Večer som išla na pohotovosť , kde lekári po vyšetrení povedali, že ešte nevideli, že by bola utrhnutá šľacha tak blízko a neposunula sa po úraze oveľa vyššie od miesta natrhnutia. Práve preto bola následná operácia, kedy ju zošívali oveľa kratšia a jednoduchšia bez komplikácii. Na regeneráciu stále používam skenar a tá sa tým výrazne zrýchluje.“
Lucia /študentka FTVŠ UK – privreté prsty/: „Môj prvý kontakt zo skenarom bol paradoxne pri úraze v bežnom živote a nie pri športe. Kamoška mi zabuchla 3 prsty do dverí na aute. Keďže nosí skenar stále so sebou, hneď ho priamo priložila na moje opačne zohnuté prsty a rezné rany. Počas asi 10 minútového liečenia sme na vlastné oči videli ako sa prsty vyrovnali a rezné rany prestali krvácať. Bola to pre mňa neuveriteľne rýchla reakcia a zlepšenie stavu.“
Comments